Ziyaretçi istatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün54
mod_vvisit_counterDün122
mod_vvisit_counterBu hafta176
mod_vvisit_counterGeçen hafta715
mod_vvisit_counterBu ay1070
mod_vvisit_counterGeçen ay2839
mod_vvisit_counterToplam442143

Online (20 minutes ago): 5
Your IP: 3.210.184.142
,
Bugün: May 11, 2021
AYDIN DENGE GAZETESİ PDF Yazdır e-Posta

TÜRKİYE Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Aydın Şubesi Başkanı ve Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi olan Teknik Direktör Tevfik ATA TEKİN ’in futbol üzerine beşinci kitabı çıktı. Tekin’in, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyelerinden İsmail TOPKAYA ile birlikte yazdığı “Futbolda Genel Kuramsal Bir Çerçeve ve 12-14 Yaş Teknik Beceri 14-16 Yaş Temel Taktik Öğretim Uygulamaları” adlı beşinci kitabı Nobel Yayınları ’ndan satışa çıktı.

 

“Futbol sadece seyirlik bir eğlence değil”

 

Futbolun sadece televizyondan izlenen, statlarda tezahürat yapılan bir oyun olmadığını belirten Tekin, “Futbol sadece seyirlik bir eğlence değildir. Futbol, tarihi, sosyolojisi, ekonomisi, yönetimi ve altyapı eğitimi ile büyük bir dünyadır. Bu dünyanın içerisinde altyapı ise futbola ilişkin teknik ve temel taktik öğretimi, ne zaman ve nasıl olması gerektiğine ilişkin süreci içerir. Kitapta özellikle üst düzey profesyonel takımların yapısında bile sorun olarak görülen temel teknik ve taktik anlayışların altyapı yaş gruplarına göre nasıl geliştirileceği konusunda uygulamalara yer verdik. Altyapıdan üst yapıya geçişi anlatmaya çalıştık” dedi.

 

Futbolcuların üst yapıya geçişinde sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Tekin, “Sorunların çözümü profesyonel takımların altyapılarında yatıyor. Ancak, Ülkemiz de Bucaspor gibi, Bursaspor gibi örnek olan takımlarda var” diye konuştu.

 

“Kalifiye Antrenörler alt yapının başına geçirilmeli”

 

TÜRKİYE liglerinde mücadele eden takımların altyapısı kuvvetli olan Avrupa takımlarındaki gurbetçi oyuncuların peşine düştüğünü de belirten Tekin, “Bu takımların gurbetçi oyuncuların tercih nedeni, Avrupa ’daki alt yapı sisteminin oturmuş olması. Oysa Türkiye’de altyapıya maddi imkanlar daha fazla aktarılsa, kalifiye Antrenörler alt yapının başına geçirilse daha farklı sonuçlar elde edilebilir” şeklinde konuştu.

1xbet 1xbet
 
Copyright © AYDIN TÜFAD